7. מבצר מונפור וסביבו


מתוך רשימת 60 הטיולים שחייבים להכיר. טיול מס` 7 - מבצר מונפור וסביבו

כביש-שטח קשוח כביש-שטח רך מכונית נוסעים אופני הרים לכל המשפחה גיל 8+ למיטיבי לכת סתיו חורף אביב קיץ

TalkBacks לדיון בנושא הכתבה >>

אוֹרי דביר: "ירידה מהירה באחד השבילים [שחור או שחור וכחול] לעין טמיר ועליה למונפור לתצפית. לחלופין,ביקור במבצר מונפור, ממנו לנחל כזיב וטיפוס תלול לגדה הצפונית של הנחל. למי שהטיפוס התלול אינו מתאים, יכול לפנות מזרח או מערבה ולטייל בנחת עם אפיק הנחל".נחל כזיב ומבצר מונפור


נחל כזיב / מתוך אתר החברה להגנת הטבע

טיול בערוץ יפיפה מנקבת מים קרירים, בין עצי דולב ענקיים וצמחיה עשירה ועד למבצר מונפורט

צבע המסלול: כחול (שביל 2221)
מפת סימון: גליל עליון (מפה מס' 2)
נק' התחלה: חניון זיתים
נק' סיום: מצפה מונפורט
אורך המסלול: 4 קמ'
משך טיול: 4-5 שעות

דרך הגעה:
מכביש 899 המוכר ככביש הצפון פונים דרומה אל תוך פארק גורן. הכביש הפנימי של פארק גורן יוביל דרומה בכיוון מצפה מונפורט. מיד לאחר פנייתו מערבה נמצא חניון המצפור. זה יהיה סוף המסלול ושם צריך יהיה להשאיר את הרכב האוסף. ממשיכים בדרך זו (שלעיתים היא סלולה ולעיתים דרך עפר) מרחק נסיעה של כ 3 קמ' עד לחניון זיתים, שם מהפינה הדרום מזרחית של החניון יורד שביל המסומן בכחול אל הערוץ.

מסלול טיול בנחל כזיב
ירידה לנחל כזיב

תיאור המסלול:
הירידה מחניון זיתים בשביל המסומן בכחול (שביל 2221) אל הערוץ, מעט תלולה ומחייבת הליכה זהירה. בדרכנו בתוך חורש אלונים המלווה בשיחי מרווה רבים נפגוש גדר. גדר זו היא חלק ממכלאת איקלום יחמורים אשר לאחר הסתגלותם לתנאי השטח משוחררים לחופשי. היחמור הפרסי היה נפוץ בישראל עד תחילת המאה העשרים אז נכחד בשל ציד לא מבוקר. רשות שמורות הטבע פעלה להשבת היחמורים על ידי הבאת  יחמורים מאיראן. לאחר שהתרבו היחמורים בחי בר בכרמל החליטו להשיבם לטבע גם בנחל כזיב.
בסוף הירידה חוצים דרך עפר וממשיכים לרדת למטה לעין טמיר. עין טמיר הינו מעיין עם ניקבה הנמצא על משטח סלע גיר לבן ובולט. הניקבה צרה ואורכה כ-30 מטר. כדאי להצטייד בפנס ולהתכונן למים קרירים המגיעים עד המותניים.
שם, על הגדה הדרומית של הנחל, משתנה צבעו של השביל לירוק (שביל 2217). נמשיך בשביל הירוק תוך חציית הערוץ מספר פעמים (בעונת החורף החצייה תעשה במים המגיעים לעיתים מעל מותניו של אדם בוגר). בין דולבים ושאר צמחיית נחלים נרד במורד הנחל עד שנגיע למבנה עתיק ששימש בתקופה הצלבנית כבית חווה חקלאית. מבית החווה הצלבני יוצא צפונה שביל המסומן באדום (2224) ועולה בעליה שתחילתה מעט תלולה והמשכה מתון יותר אל מצפור המונפורט, שם מסתיים הטיול.

אפשרויות ואתרים נוספים באזור:
ראש הנקרה (כניסה בתשלום), סיור לאורך חוף אכזיב, מערת קשת (ליד קיבוץ אדמית)  לינה באזור: בית ספר שדה אכזיב.

 

חזרה לרשימת 60 הטיולים של אורי דבירשלחו לחבר שלחו לחבר
תגובות לכתבה
הדפסת הכתבהשלחו לחבר שלחו לחבר הדפסת כתבה הדפסת הכתבה חזרה לראש הדף

תגובות לכתבה

כל הזכויות שמורות ליואב קווה ©